Alnico V oferuje duże, głębokie niskie tony z bogatym, gardłowym środkiem i ciepłą górką. Magnesy ceramiczne dodają poziomu wyjściowego, zciaśniają niskie pasmo, wygładzają środek, jednocześnie dodając klarowności w wysokich tonach.
Warto pamiętać, iż zła renoma przetworników ceramicznych bierze się głównie z doświadczeń gitarzystów z tanimi pickupami zbudowanymi na nich podstawie, które delikatnie mówiąc „nie powalały” – są to magnesy tańsze w produkcji) – nie bójmy się ich, to naprawdę dobre, ciekawe magnesy – biorąc pod uwagę brzmienie i charakter – moje ulubione.
Prawda jest jednak taka, iż magnesy są jedną ze składowych przetwornika i w oparciu o dane techniczne nie można kwalifikować brzmienia przetwornika w oparciu o rodzaj magnesu. Są one jednym z budulców całej konstrukcji. (Zatem nie można stwierdzić iż przetwornik z magnesem ceramicznym to na pewno przetwornik dedykowany do ciężkich, przesterowanych brzmień i vice versa – chociaż trzeba przyznać że ze względu na moc i eq, często są w takich konstrukcjach używane).