CZYM JEST SCATTERWOUNDING …

Często podczas przeglądania różnych stron internetowych, sklepów zauważyć można informację, że niektóre przetworniki nawijane są metodą zwaną „scatterwound”.
Aby w pełni zrozumieć to pojęcie należy przytoczyć definicję „Machine Wounding” czyli sposobu nawijania przetworników, który jest najbardziej rozpowszechniony aktualnie na rynku gitarowych pickupów.
Przetworniki nawijane maszynowo (Machine Wounding) tworzone są za pomocą zaprogramowanych maszyn, które automatycznie nawijają drut na szpulkę przetwornika. Tak nawinięty bobbin charakteryzuje się równomiernym wzorem rozłożenia drutu na szpulce. Reasumując: maszyna obraca szpulkę oraz odpowiedzialna jest za dystrybucje drutu na jej powierzchni.

Scatterwounding natomiast odnosi się do sytuacji, w której maszyna obraca szpulkę przetwornika, jednak za dystrybucję drutu oraz wzór jej nawinięcia odpowiedzialny jest jej operator, który robi to ręcznie (tak właśnie powstawały pierwsze przetworniki!).

Wpływa to na budowę przetwornika oraz przekłada się na jego ostateczne brzmienie. Po pierwsze, kiedy szpulka jest nawijana metodą scatterwounding’u, drut nie jest rozłożony równomiernie, każda warstwa różni się od siebie, drut nie leży także tak blisko siebie, tworząc przestrzenie wypełnione powietrzem. Przekłada się to na obniżenie pojemności cewki, czego skutkiem jest większa ilość wysokich tonów produkowanych przez taki przetwornik, zwiększa się także delikatnie współczynnik „resonant peak” oraz poziom dynamiki przetwornika.


Ponadto, każdy przetwornik nawijany tą metodą delikatnie różni się od siebie (jednak bez obaw – zamawiając przetwornik typu P.A.F American Dream 57’ nadal będzie on brzmiał jak American Dream 57 – nie otrzymasz pickup’a „Morning Star”). Różnice są bardzo subtelne, zawsze mieszczące się w „ballparku” dla danego modelu.


Można powiedzieć, że scatter Wounding nie jest idealny… Owszem, nie jest!
I tak jak to w życiu bywa, a tym bardziej w muzyce – rzeczy idealne
są nudne. Nikt z nas nie chce, by nasza gitara zagrała czy brzmiała nudno, chcemy charakteru, „tego czegoś”, co może nas zainspirować do gry, do odkrywania nowych muzycznych ścieżek.

To była właśnie magia pierwszych przetworników – ich nieidealność! Dzięki nieregularnemu ułożeniu drutu uzyskujemy bardziej czysty, bardziej otwarty
i wyrównany w paśmie dźwięk, który dzięki dodatkowo słyszalnym detalom pozwala nam na zanurzenie się w dźwiękach, które dzięki niemu wydobywamy.

Wszystkie przetworniki produkowane przez Vermilion Pickups produkowane są metodą Scatterwoundingu.

Obecnie posiadasz w koszyku...